Specyfika i zastosowanie drutu nawojowego

Specyfika i zastosowanie drutu nawojowego

Druty (lub przewody) nawojowe to elementy konstrukcyjne, które znajdują obecnie powszechne zastosowanie w różnych branżach, w tym m.in. przemyśle energetycznym, telekomunikacyjnym, motoryzacyjnym itd. Można je jednak znaleźć również w sprzętach użytku codziennego. Wykonane są z miedzi lub aluminium.

W tym artykule opiszemy specyfikę drutu nawojowego, jego właściwości oraz przykładowe zastosowanie.

Czym właściwie jest drut nawojowy?

Druty nawojowe najczęściej mają okrągły przekrój i są pokryte emalią poliestrową z powłoką zewnętrzną poliamidoimidową, zwykle wykonane z miedzi, przez co wyróżniają się charakterystycznym czerwonym odcieniem. Izolacja jest najczęściej usuwana mechanicznie bezpośrednio przed podłączeniem przewodu z resztą obwodu, co ma miejsce w ramach procesu lutowania, zgrzewania lub połączenia zaciskowego. W sprzedaży dostępne są też druty nawojowe aluminiowe, a także przewody pokryte lakierem poliuretanowym (w tym przypadku mechaniczne usuwanie izolacji nie jest potrzebne).

Jak już zostało wspomniane, druty nawojowe najczęściej dostępne są w przekroju okrągłym, jednak istnieją też warianty o przekrojach niestandardowych, np. kwadratowym lub prostokątnym. Dobór odpowiedniego przekroju zależy przede wszystkim od specyfiki późniejszego zastosowania drutu.

Do jakich zastosowań przeznaczone są druty nawojowe?

Zakres zastosowań drutów nawojowych jest dość szeroki, dlatego też spośród wielu dostępnych produktów można wyróżnić kilka podstawowych grup. Pierwszą grupę stanowią druty nawojowe wyróżniające się wysokimi właściwościami termicznymi i odpornością chemiczną. Tego rodzaju przewody znajdują zastosowanie przede wszystkim w transformatorach, silnikach elektrycznych oraz elektronarzędziach.

Drugą grupę stanowią druty przeznaczone do uzbrojeń bez dodatkowej impregnacji. Trzecią - przewody niewymagające usuwania izolacji, które używane są głównie w urządzeniach pomiarowych, telekomunikacyjnych, radiowych czy silnikach o małej mocy.

Wysokiej jakości druty nawojowe znajdują się w asortymencie hurtowni elektrotechnicznej EL-DRUT od przekroju 0,030 mm do 4,00 mm.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem