Przewody w instalacjach energetycznych: miedziane czy aluminiowe?

Przewody w instalacjach energetycznych: miedziane czy aluminiowe?

Przewody instalacyjne wykorzystywane w instalacjach energetycznych, a także kablach elektroenergetycznych, transformatorach itp. mogą być wykonane z miedzi lub aluminium. W związku z tym bardzo często pojawia się dylemat, który z tych materiałów zapewnia najwyższy poziom wydajności i odpowiednią efektywność energetyczną. Spróbujemy dokonać krótkiego porównania w tym artykule, przedstawiają specyfikę każdego z rozwiązań.

Przewody miedziane i przewody aluminiowe - porównanie

I jedno i drugie rozwiązanie zapewnia wiele korzyści, ale też w niektórych przypadkach może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Zgodnie z danymi Europejskiego Instytutu Miedzi przewody miedziane w porównaniu z aluminiowymi wyróżniają się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia, są również tańsze w eksploatacji w porównaniu z kablami aluminiowymi. Jednocześnie zapewniają dobrą wydajność i optymalną przewodność elektryczną oraz cieplną. To ma bezpośredni wpływ na jakość energii elektrycznej. Wysoka efektywność energetyczna oznacza mniejsze straty energii, co z kolei gwarantuje większą oszczędność.

Kluczową różnicą między przewodami miedzianymi a aluminiowymi jest przewodność cieplna. W przypadku miedzi wartość ta może być nawet 60% większa niż aluminium. Zredukowane jest tym samym ewentualne ryzyko miejscowych przyrostów temperatury w obrębie przewodów, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność ich użycia

Istotny jest również fakt, że miedź jest trwalsza, mocniejsza oraz mniej ciągliwa niż aluminium.

Miedź wykazuje wyższą wytrzymałość na rozciąganie, dzięki czemu ułatwia prace podczas instalowania kabli. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy wciąganie kabli wykonywane jest mechanicznie. Znacznie mniejsza wytrzymałość aluminium na rozciąganie może prowadzić do poważnych uszkodzeń, trudnych lub wręcz niemożliwych do późniejszego naprawienia.

Zatem przy wyborze przewodów miedzianych lub aluminiowych warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie oraz warunki, w jakich będą użytkowane. To pozwoli ocenić, jakie parametry i cechy są najbardziej pożądane w konkretnym przypadku.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem