Na czym polega zarabianie przewodów elektrycznych?

Na czym polega zarabianie przewodów elektrycznych?

Przewody elektryczne używane w instalacjach różnych typów powinny zapewniać możliwość przesyłania prądu o pożądanych parametrach, gwarantując jednocześnie pełną szczelność izolacji. Przy układaniu kabli ważna jednak jest również wygoda i szybkość, z jaką można wykonywać niezbędne połączenia. W przypadku instalacji montowanych w budynkach mieszkalnych do łączenia przewodów stosuje się zwykle różne modele szybkozłączek o wybranej specyfice. Przy budowie okablowania różnych rodzajów maszyn i urządzeń taka metoda byłaby jednak zbyt czasochłonna i nieefektywna. W takich przypadkach o wiele lepiej zastosować gotową wiązkę przewodu wcześniej wykonaną według projektu konstruktora danego urządzenia.

Zakładanie końcówek na przewodach elektrycznych

Końce przewodów elektrycznych muszą być podłączane do różnych elementów urządzeń i maszyn. Żeby usprawnić ten proces, zapewniając właściwą izolację przewodu, a jednocześnie wysokie tempo montażu, na końcówki przewodu można zakładać różnego rodzaju złącza elektryczne. Poza przyspieszeniem prac związanych z budową okablowania stosowanie rozmaitych końcówek zwiększa trwałość połączenia i poprawia właściwości styku.

Istnieje wiele typów złącz dopasowanych do rozmaitych zastosowań. Jednymi z częściej stosowanych rozwiązań są końcówki tulejkowe, oczkowe w różnych odmianach, m.in. kątowe. Używa się również końcówek widełkowych i igiełkowych. Wykorzystywane są także końcówki konektorowe: nasuwki wraz ze wsuwkami. W niektórych typach złącz stosuje się także końcówki skręcane.

Łączenie końcówki z przewodem, czyli tzw. zarabianie polega na jej zaciśnięciu. Można do tego celu wykorzystać ręczną zaciskarkę przeznaczoną do przewodów i końcówek o wybranym przekroju. Z końca przewodu należy usunąć odpowiednio długi fragment izolacji, a przewód osadzić w końcówce i zacisnąć przy użyciu praski. W przypadku końcówek skręcanych końcówkę łączy się z przewodem przy pomocy śrub lub wkrętów dociskających złącze.

Zarabianie przewodów może być jednak również zautomatyzowane. To dobra opcja w sytuacji, gdy potrzeba wiele odcinków z jednakowymi końcówkami i o takiej samej długości. Sprawdza się również przy kablach o większym przekroju. Specjalne automaty do odizolowywania i zaciskania końcówek pozwalają nie tylko na zaciśnięcie końcówki, ale również na jej zaizolowanie.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem