Na czym polega zarabianie przewodów elektrycznych?

Przewody elektryczne używane w instalacjach różnych typów powinny zapewniać możliwość przesyłania prądu o pożądanych parametrach, gwarantując jednocześnie pełną szczelność izolacji. Przy układaniu kabli ważna jednak jest również wygoda i szybkość, z jaką można wykonywać niezbędne połączenia. W przypadku instalacji montowanych w budynkach mieszkalnych do łączenia przewodów stosuje się zwykle różne modele szybkozłączek o wybranej specyfice. Przy budowie okablowania różnych rodzajów maszyn i urządzeń taka metoda byłaby jednak zbyt czasochłonna i nieefektywna. W takich przypadkach o wiele lepiej zastosować gotową wiązkę przewodu wcześniej wykonaną według projektu konstruktora danego urządzenia.

Zakładanie końcówek na przewodach elektrycznych

Końce przewodów elektrycznych muszą być podłączane do różnych elementów urządzeń i maszyn. Żeby usprawnić ten proces, zapewniając właściwą izolację przewodu, a jednocześnie wysokie tempo montażu, na końcówki przewodu można zakładać różnego rodzaju złącza elektryczne. Poza przyspieszeniem prac związanych z budową okablowania stosowanie rozmaitych końcówek zwiększa trwałość połączenia i poprawia właściwości styku.

Istnieje wiele typów złącz dopasowanych do rozmaitych zastosowań. Jednymi z częściej stosowanych rozwiązań są końcówki tulejkowe, oczkowe w różnych odmianach, m.in. kątowe. Używa się również końcówek widełkowych i igiełkowych. Wykorzystywane są także końcówki konektorowe: nasuwki wraz ze wsuwkami. W niektórych typach złącz stosuje się także końcówki skręcane.

Łączenie końcówki z przewodem, czyli tzw. zarabianie polega na jej zaciśnięciu. Można do tego celu wykorzystać ręczną zaciskarkę przeznaczoną do przewodów i końcówek o wybranym przekroju. Z końca przewodu należy usunąć odpowiednio długi fragment izolacji, a przewód osadzić w końcówce i zacisnąć przy użyciu praski. W przypadku końcówek skręcanych końcówkę łączy się z przewodem przy pomocy śrub lub wkrętów dociskających złącze.

Zarabianie przewodów może być jednak również zautomatyzowane. To dobra opcja w sytuacji, gdy potrzeba wiele odcinków z jednakowymi końcówkami i o takiej samej długości. Sprawdza się również przy kablach o większym przekroju. Specjalne automaty do odizolowywania i zaciskania końcówek pozwalają nie tylko na zaciśnięcie końcówki, ale również na jej zaizolowanie.