Na czym polega zakuwanie przewodów elektrycznych?

Na czym polega zakuwanie przewodów elektrycznych?

Każda instalacja elektryczna, żeby mogła spełniać swoje zadanie, musi być połączona zarówno ze źródłem dostarczającym napięcie, jak i z jego odbiornikiem. Choć istnieje wiele sposobów łączenia kabli w rozwiązaniach przemysłowych, to najczęściej stosuje się zakuwanie przewodów elektrycznych, które pozwana na szybkie przygotowywanie łatwych do podłączenia przewodów czy całych ich wiązek. Wykonane w ten sposób złącza charakteryzują się wysoką trwałością, a co najważniejsze mogą być wyposażone w różne rodzaje końcówek ułatwiających późniejszy montaż. Przekonajmy się, dlaczego zakuwanie przewodów elektrycznych jest tak ważne, zobaczmy, na czym polega i w jaki sposób jest przeprowadzane.

Dlaczego złączki kablowe są tak przydatne?

Sprawne działanie wszystkich urządzeń wykorzystujących energię elektryczną, a także używanej do jej przesyłu sieci wymaga stosowania właściwych rozwiązań konstrukcyjnych związanych z całą stosowaną infrastrukturą. Liczy się przede wszystkim jakość doprowadzanego prądu, która zależy od wielu czynników, w tym prawidłowo dobranych przewodów. Dzięki właściwej średnicy oraz odpowiedniej czystości materiału, z jakiego są wykonane, jak również efektywnej izolacji są one w stanie zminimalizować straty oraz zapewnić wymaganą stabilność wszystkich parametrów. Równie duże znaczenie ma również sposób ich podłączenia, który musi nie tylko gwarantować wymaganą przy danym zastosowaniu wytrzymałość mechaniczną, ale także ochronę złącza przed wpływem czynników zewnętrznych i utrzymanie charakterystyki przepływającego prądu.

W przypadku niezbyt rozbudowanych instalacji, zarówno tych montowanych w budynkach, jak i wykorzystywanych w niektórych mniejszych urządzeniach problem ten rozwiązuje się albo przez montaż odpowiednich szybkozłączek, albo przez lutowanie kabli w odpowiednich miejscach. Bardzo popularne jest stosowanie ręcznych zaciskarek, które pozwalają na osadzenie na przewodach odpowiednich końcówek. Żadna z tych metod nie będzie jednak właściwa przy bardziej skomplikowanych maszynach, zwłaszcza narażonych na kontakt z warunkami zewnętrznymi i niekorzystne warunki eksploatacji, np. drgania. Nie sprawdzą się one również ani w elementach ruchomych, ani tam, gdzie w grę wchodzą wyższe napięcia. Najlepszym sposobem na przygotowanie przewodów do użytku w bardziej wymagających zastosowaniach jest ich odpowiednie zakucie.

Co jest ważne przy zakuwaniu przewodów elektrycznych?

Zakuwanie przewodów elektrycznych podobnie jak przy stosowaniu zaciskarek ręcznych polega na przygotowaniu przewodu o odpowiedniej specyfice wymaganej w konkretnej aplikacji, odizolowaniu niewielkiego fragmentu kabla, a następnie osadzeniu na nim wybranej końcówki i jej zakucie z odpowiednią siłą. Ważne przy tym, by użyta siła była na tyle duża, aby zapewniła dobre przyleganie żył do wewnętrznej powierzchni zastosowanej złączki, a jednocześnie by nie wpłynęła na ich parametry wytrzymałościowe. Ważne będzie tu jednak niepozostawienie zbyt dużej przestrzeni między żyłami kabla, co mogłoby z czasem doprowadzić do obluzowania połączenia, ale również skutkować zmniejszoną obciążalnością prądową połączenia.

Stosowane końcówki muszą być zawsze odpowiednio dobrane zarówno do planowanego zastosowania, jak i parametrów przewodu – ilości żył, ich budowy czy giętkości oraz średnicy. Wybrane końcówki muszą być również dostosowane domateriału, z jakiego są wykonane przewody. Warto pamiętać, że nieprawidłowo zamontowane końcówki mogą wpłynąć nie tylko na trwałość połączenia, ale również nadmiernie się rozgrzewać, a nawet być przyczyną zwarć czy uszkodzeń całej instalacji.

Odpowiednio zakute kable znacznie przyspieszają prace związane z układaniem instalacji w obiektach przemysłowych czy rozprowadzanie okablowania w maszynach i różnych urządzeniach. Dobre dopasowanie złączy zarówno do charakterystyki prądowej, jak i ilości dostępnego miejsca czy rozkładu okablowania eliminuje konieczność uciążliwego szukania pozycji, w której można zamocować przewód. Jest to istotne również przy ewentualnych naprawach i modernizacjach.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem