Jakie kable najlepiej sprawdzą się do instalacji?

Jakie kable najlepiej sprawdzą się do instalacji?

Odpowiednio zaprojektowane instalacje są nieodłącznym elementem każdego budynku, a także wszelkiego rodzaju maszyn, urządzeń i pojazdów. Konieczność ich montażu wynika z faktu, że większość używanych dziś sprzętów wymaga dostępu do zasilania, a te, które korzystają z rozmaitych akumulatorów, muszą być okresowo ładowane. Rodzaj przewodów elektrycznych, jakie zostaną wykorzystane w konkretnym przypadku, jest jednak uzależniony od tego, gdzie instalacja będzie zakładana, w jakim stopniu będzie obciążana oraz jakie napięcie posłuży do jej obsługi. Przekonajmy się, co ma znaczenie przy doborze przewodów.

Rodzaj żył i izolacji w przewodach

Podstawowym wyróżnikiem różnych typów przewodów jest rodzaj zastosowanych w nich żył oraz izolacji. W pierwszym przypadku liczy się zarówno materiał, z jakiego są one zrobione – może to być miedź o rozmaitej czystości lub jeden ze stopów aluminium, a niekiedy także stal – jak i jego forma. Przewody mogą składać się z jednej lub wielu żył, mogą też być wykonane ze splecionych drutów o niewielkiej średnicy, co okaże się nieocenione w przypadku podłączania elementów ruchomych. Równie ważny okaże się rodzaj zastosowanej izolacji. Może ona być wykonana z popularnego polwinitu, czyli z uplastycznionego polichlorku winylu, ale także z innych tworzyw sztucznych np. polietylenu czy silikonu. Może się zdarzyć, że kable będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia np. ekranowania w celu ograniczenia powstającego pola elektromagnetycznego.

Jakie parametry kabli mają znaczenie?

W zależności od instalacji dobiera się przewody nisko-, średnio- albo wysokonapięciowe, a także określa, jaka liczba zaizolowanych żył będzie w danej sytuacji potrzebna. Bardzo duże znaczenie ma też średnica przekroju żył, która musi być dopasowana do parametrów prądu.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem