Jaka jest różnica między kablem a przewodem?

Jaka jest różnica między kablem a przewodem?

W branży elektrycznej podczas budowy różnego rodzaju instalacji mamy do czynienia zarówno z kablami, jak i przewodami. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że te pojęcia można używać zamiennie, okazuje się, wyroby te różnią się od siebie. Można rzec, że każdy kabel jest przewodem, jednak nie każdy przewód jest kablem. Do czego używane są kable i przewody w robotach elektrotechnicznych?

Kabel a przewód — jakie są różnice?

Zgodnie z przyjętą definicją pojęć używanych w elektrotechnice kabel to zespół składający się z jednej lub kilku żył mających indywidualne pokrycia (izolacje, ekrany) z warstwy ochronnej (lub nie) na skręconych żyłach (izolacja rdzeniowa) oraz dodatkowych (lub nie) osłon ochronnych. Ze względu na wspomnianą budowę warstwową to produkty wysoce odporne na ciężkie warunku użytkowania, mogą być stosowane w różnych warunkach środowiskowych, czy to na powierzchni, czy pod ziemią, bądź w wodzie. Chcąc uprościć definicję, można rzec, że kabel to przewód o  specjalnych  parametrach  i  konstrukcji  (szczelnej i wzmocnionej  izolacji) przystosowany np. do  układania bezpośrednio  w ziemi.

Przewody wykonane są z materiałów przystosowanych do wykorzystywania ich do robót na niskich napięciach — maksymalnie do 6 kV. Kable z kolei praktycznie na cały zakres stosowanych napięć. Nierzadko składają się one z kilku lub kilkudziesięciu cienkich drutów.

Zastosowanie kabli i przewodów w praktyce

Przewody izolowane stosowane są do  układania  tylko  w  pomieszczeniach. W wielu przypadkach, gdy potrzeba użyć ich w cięższych warunkach środowiskowych, wymagają one użycia osłon. Dzieli się je ze względu na poziom przewodnictwa, przekrój lub średnicę, materiał oraz rodzaj izolacji i materiałów izolacyjnych. Kabel w zależności od przeznaczenia dzieli się na kable zasilające, instalacyjne, komunikacyjne, produkty do pracy w systemach sterowania, optyczne i radiowe. Omyłkowe zastosowanie kabla może doprowadzić do szybkiej awarii całego okablowania.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem