Jak zacisnąć przewody typu linka?

Jak zacisnąć przewody typu linka?

Podczas prac elektrycznych wykorzystywane są nie tylko różnego rodzaju narzędzia i akcesoria elektryczne, ale również różne rodzaje przewodów, które wpina się w urządzenia odbiorcze, łączy w sieci elektryczne w różny sposób — zależny od rodzaju zastosowanego przewodu. Jak zacisną przewody typu linka?

Czym są przewody typu linka?

W przypadku robót elektrycznych można użyć różnego rodzaju kabli i przewodów. Różnią się one między sobą zarówno parametrami technicznymi, jak i zadaniami, do których zostały stworzone. Oznaczenie kabli i przewodów opiera się na zastosowaniu kombinacji liter.

Pierwsze oznaczają konstrukcję żyły (D — drut, L — linka, LG — linka giętka), przy czym jeśli nie są to przewody miedziane, wcześniej będą posiadały informację, że to przewody stalowe lub przewody aluminiowe. Na kolejnych miejscach pojawiają się konkretne oznaczenia co do wykonania powłoki przewodu, materiału, z jakiego wykonano izolację, budowy przewodu oraz przeznaczenia.

Przewody typu linka cechuje duża giętkość, elastyczność. Zwykle w jednym przewodzie znajduje się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt cienkich miedzianych drucików, mają one zastosowane przeważnie w przewodach zasilających sprzęt RTV/ AGD, czy też wyłącznikach zainstalowanych na szynie DIN.

Łączenie końcówkami tulejowymi

Przewody typu linka najlepiej łączyć jest przy użyciu tulejkowych końcówek izolowanych, które składają się z dwóch części: przewodzącej zaciskanej tulejki — o długości do kilku do kilkunastu milimetrów, oraz izolacji, plastikowego elementu w kolorze uzależnionym od rozmiaru przewodu, do jakiego końcówka jest przeznaczona.

Dostępne są końcówki do zaciskania albo pojedynczego przewodu (otwór okrągły), albo dwóch (końcówka podwójna prostokątna). Celem zachowania odpowiedniej siły zacisku należy posłużyć się specjalną zaciskarką do tulejek, która ma na sobie różnej głębokości wycięcia i wypustki, przeznaczone do różnych rozmiarów tulejek i grubości przewodów.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem