Jak prawidłowo łączyć kable i przewody?

Jak prawidłowo łączyć kable i przewody?

Wszystkie instalacje elektryczne są wykonywane z wykorzystaniem elementów przewodzących prąd, zwykle w postaci zaizolowanych przewodów i kabli pozwalających na jego bezpieczny przesył, a jednocześnie przeprowadzenie przez poszczególne części urządzeń, maszyn i pojazdów wszelkiego rodzaju czy pomieszczeń, konstrukcji oraz budowli. Tam, gdzie kable dochodzą do komponentów instalacji, niezbędnych rozgałęzień czy odbiorników napięcia, zachodzi jednak potrzeba wykonania ich połączenia. W miejscach, w których instalacja jest wykonywana jednorazowo, na ogół używa się w tym celu dopasowanych do konkretnego zastosowania i charakterystyki przewodu kostek lub szybkozłączek. W przypadku okablowania przy produkcji rozmaitych urządzeń powszechnie stosuje się zarabianie przewodów i montaż odpowiednich końcówek. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak zarabia się przewody i dlaczego?

Zarabianie przewodów polega na zaciśnięciu na przewodzie odpowiednio dobranej końcówki przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia nazywanego zaciskarką lub przeznaczonej do tego celu maszyny, która przycina przewód, usuwa izolację i osadza złącze. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza i ułatwia montaż, ale również gwarantuje dobre przewodnictwo prądu za sprawą właściwego przylegania do siebie poszczególnych elementów.

Jakie końcówki stosuje się przy zarabianiu przewodów?

Końcówki wykorzystywane przy zarabianiu przewodów mogą mieć bardzo różne kształty. Wśród stosowanych najczęściej znajdują się końcówki oczkowe i tulejkowe w wersjach prostych i kątowych, a także widełkowe i igiełkowe. Popularne są również końcówki konektorowe: nasuwki wraz ze wsuwkami. W niektórych przypadkach używane są też złącza kulowe oraz złączki skręcane. Połączenia między przewodami często zabezpiecza się mufami kablowymi.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem