Jak klasyfikuje się kable elektryczne?

Jak klasyfikuje się kable elektryczne?

Energia elektryczna jest potrzebna  zarówno do funkcjonowania wielu systemów niezbędnych do korzystania z budynków, jak i użytkowania zdecydowanej większości urządzeń stanowiących ich wyposażenie. Będzie ona konieczna także do działania maszyn, pojazdów i przedmiotów codziennego użytku. We wszystkich tych przypadkach nieodzowne okaże się więc właściwe rozprowadzenie zasilania, a zatem użycie dopasowanych do danego zastosowania kabli elektrycznych. Kategoria ta obejmuje ogromną liczbę produktów różniących się znacznie swoimi możliwościami i charakterystyką. Przyjrzyjmy się bliżej najczęściej stosowanym podziałom kabli.

Jakie są najistotniejsze cechy kabli elektrycznych?

Kable elektryczne mogą być wykonane z różnych materiałów przewodzących. Dziś najczęściej używane są przewody zrobione ze stopów miedzi o rozmaitej czystości, korzysta się jednak również ze stopów aluminium oraz ze stali. Żyły kabli, a więc ich elementy przewodzące mogą mieć także różną formę. Dostępne są kable z żyłami zrobionymi z drutu, a więc cechujące się wysoką sztywnością, a także kable z żyłami ze splotu cienkich drucików tworzących linkę albo linkę giętką. Bardzo ważnym kryterium podziału jest też użyta izolacja.

W zależności od potrzeb może stanowić ją warstwa polwinitu, polietylenu bądź gumy. Ponieważ z kabli korzysta się w różnych instalacjach, rozmaita może być również liczba zastosowanych żył. Duże znaczenie ma także ich średnica, która powinna być dobierana do planowanego obciążenia instalacji.

Do jakich celów wykorzystuje się kable elektryczne?

Kable elektryczne służą do przesyłu napięcia, ich funkcje mogą być jednak bardziej rozbudowane. Poza przewodami zasilającymi używane są też kable grzewcze, rozgrzewające się w wyniku stawianego oporu. Ważną funkcję pełnią przewody sterujące służące do podbierania i przesyłania danych z elementów automatyki przemysłowej. Osobną kategorię stanowią kable telekomunikacyjne.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem