Gdzie znajdzie zastosowanie maszyna tnąco-odizolowująca Kappa 330?

Gdzie znajdzie zastosowanie maszyna tnąco-odizolowująca Kappa 330?

Wytwarzanie produktów wykorzystujących energię elektryczną łączy się z koniecznością odpowiedniego rozprowadzenia w nich instalacji dostarczającej prąd oraz zapewniającej działanie czujników i elementów sterujących. Przy prowadzeniu produkcji seryjnej przygotowanie potrzebnych do tego elementów musi się odbywać w sposób zautomatyzowany, co pozwala na uzyskanie wysokiej powtarzalności powstających elementów, a także na zachowanie dużego tempa produkcji.

Używanie właściwie skonfigurowanych automatów daje możliwość wyeliminowania typowych błędów ludzkich, a jednocześnie pozwala na dopasowanie parametrów do potrzeb konkretnych wyrobów oraz łatwą zmianę wynikającą np. z wprowadzenia innych zasad montażu. Ilość czynności związanych z przygotowywaniem instalacji elektrycznej na potrzeby produkcji może być bardzo duża i zależy od wykorzystywanego sprzętu.

Wielu wytwórców oferuje zarówno kompleksowe rozwiązania umożliwiające  wytworzenie gotowego, zakutego kabla, dostępne są też maszyny realizujące część lub zespół poszczególnych etapów obróbki kabli, np. ich cięcie, cięcie i usuwanie izolacji czy zaciskanie końcówek. Przykładem sprzętu, który znakomicie sprawdza się podczas przygotowywania fragmentów okablowania, jest maszyna tnąco-odizolowująca Kappa 330. Przyjrzyjmy się bliżej jej możliwościom i zobaczmy, jakie czynności jest w stanie wykonać i jakie rodzaje materiału obsługiwać.

Możliwości automatyzacji przygotowania przewodów elektrycznych

Instalacja elektryczna jest częścią większości maszyn, urządzeń i pojazdów, a także wszelkiego rodzaju sprzętu RTV i AGD czy różnych rozwiązań zapewniających sprawne funkcjonowanie budynku od systemu ogrzewania po oświetlenie. Właściwie ułożone okablowanie jest kluczowym elementem niemal każdego typu wyposażenia, dostarczając zasilanie, pozwalając na wydajne sterowanie poszczególnymi funkcjami czy zbierając niezbędne do działania sprzętu informacje np. dane z różnych czujników lub gwarantując ochronę przed przepięciami, porażeniem prądem przy otwarciu obudowy albo uziemiając cały osprzęt. Szybkie i efektywne rozmieszczanie elementów instalacji elektrycznej wymaga jednak ich odpowiedniego przygotowania. W przypadku okablowania najważniejsze będzie zwykle dostarczenie kawałków przewodów o odpowiedniej długości, usunięcie z nich odpowiedniej części izolacji, a nierzadko również przygotowanie odpowiednich złączek.

Większość tego rodzaju zadań może być wykonana ręcznie, jednak takie rozwiązanie sprawdza się jedynie przy produkcji jednostkowej lub naprawie wyjątkowej maszyny czy urządzenia. Tradycyjne sposoby przecięcia i usunięcia niepotrzebnej izolacji, a wreszcie zakucie właściwej w danym wypadku końcówki jest pracochłonne oraz nieefektywne tam, gdzie tego rodzaju zadania trzeba realizować szybko, np. na linii montażowej. Automatyczne przygotowywanie wiązek przewodów pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności, a jednocześnie daje możliwość dostarczenia szerokiego zakresu rozwiązań w zależności od specyfiki produkcji – np. różnych typów osprzętu przeznaczonych do wytwarzanych maszyn.

Automatyzacja produkcji wiązek elektrycznych oznacza możliwość lepszego wypełniania wymagań jakościowych oraz obniżenia liczby braków, a tym samym zmniejszenia strat materiałowych. Dla firm, które potrzebują szerokiej gamy różnych produktów czy to ze względu na skomplikowanie produkowanych urządzeń, czy też oferowanie wielu wyrobów z różnych grup asortymentowych istotna będzie wszechstronność i możliwość obróbki przewodów różnego typu.

Zalety korzystania z maszyny tnąco-odizolowującej Kappa 330

Podstawowym zadaniem związanym z przygotowywaniem wiązek kablowych jest cięcie przewodów na odcinki o odpowiedniej długości oraz usuwanie z nich instalacji w sposób, który przyspieszy i ułatwi montaż podzespołów i układanie instalacji. Urządzeniem, które zapewnia dużą elastyczność, a jednocześnie wysoką precyzję, jest maszyna Kappa 330. Jest ona wytwarzana przez renomowanego szwajcarskiego producenta firmę Komex, specjalizującą się w konstruowaniu sprzętu do automatycznej obróbki okablowania od ponad 45 lat i działającą obecnie na całym świecie.

Kappa 330 w zależności od wersji może być wyposażona w jedną lub dwie głowice z zamontowanymi nożami do cięcia i ściągania izolacji. Zakres możliwości urządzenia jest bardzo szeroki i obejmuje cięcie przewodów z dużą precyzją, a także docinanie wyciągniętej żyły oraz sprawne usuwanie izolacji. Możliwe jest usuwanie opony zewnętrznej z przewodów okrągłych jedno- i wielożyłowych oraz płaskich, w tym z separowaniem poszczególnych żył, a także z kabli o podwójnej izolacji. Dostępna jest również funkcja odizolowywania pełnego, częściowego, a ponadto wieloczęściowego. Kappa 330 to też możliwość odizolowywania wewnętrznego oraz sekwencyjnego. Przewody mogą być również oznaczane nadrukami termicznymi lub atramentowymi.

Wielką zaletą korzystania z maszyny tnąco-odizolowującej Kappa 330 jest sposób jej obsługi oraz programowania. Sprzęt jest wyposażony w wygodny ekran dotykowy ułatwiający wprowadzanie konkretnych ustawień, a dołączone oprogramowanie pozwala na szczegółowy dobór parametrów, zarówno jeśli chodzi o sam przewód, jak i rodzaj i zakres wykonywanych czynności. Dostępna w urządzeniu automatyka wykrywa początek przewodu, dzięki czemu straty materiałowe są ograniczone, a rozpoczęcie pracy może nastąpić bardzo szybko.

Kappa 330 może pracować z przewodami o przekroju od 0,22 mm2 aż do 35,0 mm2, a maksymalna średnica zewnętrzna to 16 mm. Szybkość pracy to 4 m/s, a maksymalne długości odizolowania całkowitego to 50–180 mm, a przy odizolowaniu częściowym lub wielokrotnym istnieje możliwość ustawienia wartości aż do niemal 1 metra. Maszyna osiąga bardzo wysoką dokładność i powtarzalność wynoszącą 0,2%.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem