Co warto wiedzieć o drutach nawojowych?

Co warto wiedzieć o drutach nawojowych?

Drut nawojowy to rodzaj drutu używanego do wykonywania cewek i uzwojeń w induktorach, transformatorach, silnikach i prądnicach. Brzmi skomplikowanie? A wcale tak nie jest! Druty nawojowe są stosowane w wielu różnych dziedzinach, co sprawia, że korzystam z ich możliwości niemal każdego dnia. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej. W naszym artykule wyjaśniamy, czym są druty nawojowe, omawiamy gdzie są stosowane i pokazujemy, czym się wyróżniają. 

Drut nawojowy - czym powinien się charakteryzować?

Druty nawojowe to wysokiej jakości propozycje zbudowane z czystych metali, a w szczególności z czystej miedzi. To specjalne produkty, w przypadku których miedź jest wcześniej odpowiednio przygotowywana - m.in. poprzez wyżarzanie i elektrolityczne rafinowanie. Proces ten ma duże znaczenie, ponieważ poprawia wytrzymałość drutu i wpływa na jakość cewek, których indukcyjność zależy od liczby i grubości zwojów. 

Warto podkreślić, że w generatorach i silnikach chłodzonych wodorem wykorzystywana jest wysokogatunkowa miedź beztlenowa, dla której dodatkową ochronę stanowi cienka warstwa izolacji nałożonej na miedziany rdzeń. To dodatkowe zabezpieczenie sprawia, że druty nawojowe mogą być wykorzystywane nawet w skrajnie niesprzyjających warunkach. Co więcej, zwiększeniu ulega ich wytrzymałość: izolacja zapewnia bowiem ochronę przed wyładowaniami elektrycznymi powstałymi na skutek wystąpienia swobodnych elektronów w izolatorze. Warto dodać, że drut nawojowy jest produkowany z różnych rodzajów izolacji, w tym izolacji włóknistej, izolacji emaliowanej oraz izolacji połączonych.

Niezwykłe możliwości

Druty nawojowe dobierane są na podstawie wielu różnych czynników, takich jak m.in. grubość i kształt przewodu, temperatura zakresu pracy (czyli temperatura, którą ma przewód po 20 000 godzin pracy) i klasa izolacji. Wszystkie dostępne propozycje wyróżniają się jednak podstawową cechą, która jest ich wspólnym mianownikiem: są niezwykle wytrzymałe. Dlaczego? 

Jak już wspomnieliśmy bazą drutu nawojowego jest wysokiej klasy miedź, która sama w sobie wyróżnia się dużą konduktywnością i doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Wytrzymałość podnosi także zastosowanie odpowiedniej izolacji, która zabezpiecza przewód i sprawia, że druty nawojowe są wykorzystywane jako niezastąpiony element konstrukcyjny w maszynach i urządzeniach wielu branż. Należy podkreślić, że drut, który jest pokryty izolacją, jest odporny na wilgoć, agresywne chemikalia, a przy tym posiada wytrzymałość elektryczną i wysoką odporność na ciepło. Wszystko to sprawia, że jest wielozadaniowy i niezawodny.

Gdzie stosowany?

Doskonałe właściwości drutów nawojowych sprawiają, że mogą być one wykorzystywane w wielu sytuacjach. Świetnie sprawdzą się m.in. podczas pracy w układach napędowych, transformatorach czy elektronarzędziach, które narażone są na działanie wysokich temperatur lub kontakt z substancjami żrącymi. Z powodzeniem wykorzystuje się je w motoryzacji czy telekomunikacji np. jako ważną część układu zasilającego. Znajdują swoje zastosowanie także przy produkcji cewek i elektromagnesów. Z kolei dzięki świetnym właściwościom chemicznym oraz termicznym, a także wysokiej przyczepności emalii są przydatne także przy produkcji dławników, czy uzwojeń silników.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem