Co oferuje hurtownia elektrotechniczna?

Co oferuje hurtownia elektrotechniczna?

Instalacje elektryczne są niezbędne zarówno w niemal każdym obiekcie budowlanym, jak i w większości maszyn i urządzeń. Odpowiednio dobrane przewody wraz z osprzętem pozwalają na montaż oświetlenia, dostarczanie energii elektrycznej potrzebnej do działania różnych systemów – od ogrzewania i klimatyzacji, przez wentylację mechaniczną, a także instalacje alarmowe czy przeciwpożarowe. Ułożenie okablowania jest konieczne również w pojazdach, a także różnego rodzaju sprzęcie. Przewody, włączniki czy bezpieczniki są montowane zarówno w motorowerach, jak i specjalistycznych dźwigach budowlanych czy wszelkich używanych w przemyśle liniach technologicznych.

Zdecydowaną większość osprzętu potrzebnego w różnych zastosowaniach można znaleźć w dobrze zaopatrzonej hurtowni elektrotechnicznej. Zobaczmy, na jaki asortyment możemy liczyć w tego rodzaju hurtowniach.

Materiały elektrotechniczne

Podstawowym składnikiem każdej instalacji elektrycznej są właściwie dobrane przewody. W zależności od konkretnego zastosowania liczy się materiał, z którego zostały one wyprodukowane – zwykle będzie to miedź lub aluminium o rozmaitej czystości, ściśle związanej z ewentualnymi stratami i zmianą charakterystyki prądu, co bywa istotne w przypadku niektórych specjalistycznych instalacji. Ważny jest również przekrój przewodów, od którego zależą parametry prądu, który może być przesyłany. Niezwykle ważny jest także rodzaj zastosowanej izolacji, ze względu na różne warunki, w których mogą być układane kable. Zdarza się, że przewody muszą być dodatkowo wzmocnione odpowiednim pancerzem.

Kable elektryczne mogą być przystosowane do pełnienia różnych funkcji. Używa się ich zarówno do przesyłu energii na większe odległości, jak i układania instalacji elektrycznej w budynkach czy poszczególnych maszynach. Bywają też używane w postaci drutu nawojowego jako elementy transformatorów, cewek elektromagnesów czy silników elektrycznych. Stosuje się je również w sieciach i urządzeniach teleinformatycznych. Stosunkowo często przewodów używa się także w różnych systemach grzewczych – zarówno tych montowanych w budynkach lub na zewnątrz, jak i służących jako grzałki w rozmaitych urządzeniach.

Instalacje wymagają też właściwego osprzętu elektrycznego. W zależności od zastosowania mogą być potrzebne włączniki, gniazda czy bezpieczniki. Niezbędne są także przyrządy i urządzenia pomagające w układaniu i wykonywaniu całego okablowania – wszelkiego typu skrzynki, rozdzielnie, złączki czy mocowania.

W przypadku instalacji zakładanych w różnych maszynach przydatne są różne elementy związane z automatyką przemysłową – czujniki, włączniki, styczniki czy przekaźniki.

Żadna instalacja elektryczna nie może się również obejść bez materiałów izolacyjnych. Potrzebne są zarówno koszulki pozwalające na ochronę połączeń, jak i materiały potrzebne w konstrukcji rozmaitych urządzeń od cewek po obudowy układów elektrycznych, m.in. papiery fenolowe, folie kompozytowe z papierem powlekanym tworzywami sztucznymi czy rozmaite taśmy bawełniane, z włókna szklanego albo silikonu lub gumy czy innych elastomerów. Wśród materiałów izolacyjnych nie może również zabraknąć tych, które są tradycyjnie wykorzystywane w różnym sprzęcie elektrotechnicznym – preszpanu produkowanego z prasowanej tektury czy tereszpanu wytwarzanego z preszpanu, folii poliestrowej i żywicy poliuretanowej albo szkłoflexu.

Wróć do bloga

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem